.
[Rozmiar: 2359 bajtów]
[Rozmiar: 1163 bajtów]
[Rozmiar: 1151 bajtów]
[Rozmiar: 2433 bajtów]
[Rozmiar: 12078 bajtów]
[Rozmiar: 27485 bajtów]
Kiedy i jak powiadomić STRAŻ POŻARNĄ

[Rozmiar: 90978 bajtów]

OD CZEGO ZACZĄĆ

Zadanie pozornie proste, a jednak wielu z nas to przerasta. W sytuacjach stresowych zdolność logicznego myślenia często opuszcza człowieka. Niezależnie od tego czy wzywamy straż pożarną, policję czy pogotowie ratunkowe. Jeżeli zachowa się odpowiednią kolejność przekazywania informacji, a wcześniej wybierze odpowiedni numer telefonu powinno być to proste. Wzywanie pomocy zawsze zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Na początku należy zadać sobie podstawowe pytanie „czy znam numery ratunkowe?”. Tak dla przypomnienia podajemy: 999 Pogotowie Ratunkowe, 998 Straż Pożarna oraz 997 Policja. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy ktoś zadzwonił już po pomoc to zróbmy to osobiście. Lepiej zadzwonić trzy razy za dużo niż o jeden raz za mało!

Strażaków w akcji widzimy w przeróżnych sytuacjach i miejscach. Teoretycznie (jak by nazwa wskazywała) straż pożarna gasi pożary. Ale to tylko teoria. Główne zadania jakie im przypadają to pożary, wypadki drogowe czy zdarzenia chemiczne. Bardzo często również pomagają w wypompowywaniu wody z zalanych pomieszczeń, zdejmują gniazda dzikich pszczół i szerszeni, czyszczą plamy ropy na drodze. Jednym słowem strażak jest dobry na wszystko! Oczywiście w ramach rozsądku. Pod żadnym pozorem nie wzywamy ratowników do wymiany koła czy naprawy uszkodzonego telewizora. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że Straż Pożarna wykonuje bardzo specyficzne zadania ratujące ludzkie życie, zdrowie i mienie.

TREŚĆ ZGŁOSZENIA

Jeżeli jesteśmy świadkami pożaru, wypadku czy innego miejscowego zagrożenia, powinniśmy niezwłocznie poinformować osoby znajdujące się w obrębie zdarzenia oraz zawiadomić służby ratownicze. Możemy to zrobić dzwoniąc pod numer 998 lub 112.

112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Numer 112 służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.

Po zgłoszeniu się dyspozytora należy dokładnie i spokojnie przekazać następujące informacje:

1. podaj swoje dane (imię i nazwisko oraz numer telefonu z którego zostało wykonane połączenie na 998 lub 112).
2. co dokładnie się wydarzyło (pożar, wypadek, klęska żywiołowa czy miejscowe zagrożenie).
3. krótki opis zdarzenia, co dokładnie się wydarzyło, liczba osób poszkodowanych i ich stan.
4. adres miejsca zdarzenia (miejscowość, ulica, numer domu), jeżeli nie jesteśmy w stanie określić adresu powinniśmy podać charakterystyczne punkty, które znajdują się obok nas. Jeżeli dane zdarzenie miało miejsce np. na autostradzie należy podać kierunek jazdy(z punktu A do punktu B) oraz podać numer na słupku pikietażowym.

- powinniśmy udzielać odpowiedzi na wszystkie dodatkowe pytania od dyspozytora.
- powinniśmy wykonywać wszystkie polecenia dyżurnego.
- nie powinniśmy się rozłączać dopóki dyspozytor nie powie nam, że przyjął zgłoszenie i wysyła odpowiednie jednostki.


PODSUMOWANIE

Jeśli jesteśmy świadkami jakiegoś zdarzenia, które wymaga interwencji służb ratunkowych, należy uczynić to natychmiast! Wszelkie odkładanie na później (.. zadzwonię, jak dojadę do domu..) nie ma najmniejszego sensu i utrudnia pracę ratownikom. Sposób wezwania pomocy powinien być możliwie krótki, rzeczowy i spokojny. Kiedy emocje dochodzą do głosu, trudno jest się właściwie skoncentrować, a precyzyjne udzielenie informacji może uratować życie. Informacja powinna być możliwie krotka i zawierać informacje gdzie i co się dzieje. O koszt połączenia nie warto się obawiać bo takie połączenie jest bezpłatne!

W RAZIE ZAGROŻENIA DZWOŃ

[Rozmiar: 208324 bajtów] [Rozmiar: 208324 bajtów]


WARTO ODWIEDŹIĆ

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]



KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]