.
[Rozmiar: 2359 bajtów]
[Rozmiar: 1163 bajtów]
[Rozmiar: 1151 bajtów]
[Rozmiar: 2433 bajtów]
[Rozmiar: 12078 bajtów]
[Rozmiar: 27485 bajtów]

01.08.2017
Tragiczna kąpiel nad zalewem w Bliżynie

Aktualności16 utonięć to statystyki ostatniego weekendu. Do tej tragicznej statystyki dołączył i nasz powiat skarżyski. Do tragedii doszło 30 lipca 2017 r. około godziny 16:00 nad zbiornikiem wodnym w Bliżynie. Z relacji świadków wynika, że młody mężczyzna wskoczył do wody po piłkę i zaczął się topić. Pomocy próbowali mu udzielić znajomi oraz ratownicy. Niestety bezskutecznie. W akcję zostały również zaangażowane siły i środki Państwowej Straży Pożarnej. W pierwszej jej fazie w działaniach brali udział ratownicy z JRG Skarżysko-Kamienna oraz OSP Bliżyn. W miarę upływającego czasu akcja z ratowniczej zamieniła się w poszukiwawczą. Na miejsce zdarzenia została również zadysponowana specjalistyczna grupa wodno nurkowa z Kielc ze specjalistycznym sprzętem przy użyciu którego próbowano zlokalizować w zbiorniku wodnym ciało mężczyzny.
Akcja zakończyła się dopiero następnego dnia, kiedy dzięki sonarowi, urządzeniu, które przywieźli ze sobą ratownicy ze specjalistycznej grupy wodno nurkowej z Sandomierza dokładnie wskazano miejsce gdzie znajduje się ciało topielca, które następnie przez nurków zostało wyciągnięte na brzeg. To pierwsze utonięcie w naszym powiecie podczas tegorocznego lata. Ratownicy apelują o rozwagę i szczególną ostrożność podczas odpoczynku nad wodą. Może warto przypomnieć sobie elementarne zasady zachowania się zanim wejdziemy do wody. Pamiętajmy plaże strzeżone nie gwarantują również stu procentowego bezpieczeństwa kiedy ulegamy zbytniej brawurze.
W akcji poszukiwawczo – ratowniczej uczestniczyło 9 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej łącznie 23 ratowników w tym 3 średnie samochody gaśnicze 2 samochody ratownictwa wodnego, specjalistyczne grupy ratownictwa wodno nurkowego z KP PSP Starachowice, Sandomierza oraz KM PSP w Kielcach. Jeden średni samochód gaśniczy z OSP Bliżyn łącznie 9 ratowników. Działania ratowników PSP były wspierane przez 18 funkcjonariuszy policji oraz zespół ratownictwa medycznego.

Opracował: kpt. Tomasz Kandyba, KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: str. Mateusz Leszczyński, KP PSP Skarżysko-Kamienna

Galeria

W RAZIE ZAGROŻENIA DZWOŃ

[Rozmiar: 208324 bajtów] [Rozmiar: 208324 bajtów]


WARTO ODWIEDŹIĆ

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]