.
[Rozmiar: 2359 bajtów]
[Rozmiar: 1163 bajtów]
[Rozmiar: 1151 bajtów]
[Rozmiar: 2433 bajtów]
[Rozmiar: 12078 bajtów]
[Rozmiar: 27485 bajtów]

01.08.2017
Zanieczyszczenie rzeki Kamionki w miejscowości Suchedniów.

Aktualności28 lipca 2017 r. w godzinach wieczornych do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Skarżysku-Kamiennej dotarła informacja, o zanieczyszczeniu rzeki Kamionki w miejscowości Suchedniów na wysokości ul. Kościelnej. Na miejsce zdarzenia w pierwszym rzucie zostały skierowane dwa zastępy straży pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna oraz OSP Suchedniów.
Ratownicy na miejscu zdarzenia po wstępnym rozpoznaniu ustalili, że na rzece Kamionka unosi się cienki film substancji ropopochodnej. Po wstępnej analizie zagrożenia na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dodatkowe siły i środki w sile specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno ekologicznego z JRG Skarżysko-Kamienna.
Aby skutecznie przeprowadzić działania ratownicze ratownicy musieli ustalić źródło zanieczyszczenia, z którego substancja przedostawała się do rzeki. Ratownicy szybko ustalili, że substancja ropopochodna przedostała się do kanału burzowego przy drodze gminnej na której prawdopodobnie doszło do awarii pojazdu z którego wyciekła znaczna ilość oleju, który następnie ściekł do kanału burzowego i przedostał się do rzeki Kamionki.
Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu wycieku do którego doszło na drodze oraz wypompowaniu z odstojnika przy drodze mieszaniny wody i substancji ropopochodnej. Równolegle ratownicy na otwartym cieku wodnym ustawili zastawkę z rękawa sorpcyjnego oraz bel słomianych uniemożliwiającą spływanie substancji ropopochodnej do rzeki Kamionki. Ratownicy sprawdzili również czy substancja ropopochodna nie przedostała się do zbiornika wodnego Rejów. Po rozpoznaniu ratownicy nie stwierdzili znamion zanieczyszczenia na akwenie Rejów.
Na miejscu zdarzenia byli również przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Suchedniowie, którym zostało przekazane miejsce zdarzenia po zakończonych działaniach oraz odpompowana mieszanina wody i substancji ropopochodnej do utylizacji.
W działaniach ratowniczych brało udział łącznie cztery zastępy straży pożarnej w tym specjalistyczne grupa chemiczno ekologiczna SKARŻYSKO łącznie 16 ratowników.

Opracował: kpt. Tomasz Kandyba, KP PSP Skarżysko-Kamienna

W RAZIE ZAGROŻENIA DZWOŃ

[Rozmiar: 208324 bajtów] [Rozmiar: 208324 bajtów]


WARTO ODWIEDŹIĆ

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]KANAŁY SPOŁECZNOŚCIOWE

[Rozmiar: 12121 bajtów]


[Rozmiar: 12121 bajtów]